">
OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
Dokumenty

                                                                           Školský vzdelávací program

Základná škola Pozdišovce

 

           

 

 

Sme jedna rodina, jeden celok.


 

Názov ŠVP

Školský vzdelávací program ZŠ Pozdišovce

Stupeň vzdelania

ISCED 1

Dĺžka štúdia

4 roky

Vyučovací jazyk

slovenský

Študijná forma

Denná

Druh školy

Štátna

Platný od

03.09.2018

PREDKLADATEĽ

Názov školy

Základná škola , J. Záborského 7, Pozdišovce

Adresa

J.Záborského 7, Pozdišovce 07201

IČO

 710061960

Riaditeľ školy

Mgr. Adriana Janošová

Koordinátor pre tvorbu ŠkVP

Mgr. Adriana Janošová

Kontakty

056/6472221,   zspozdisovce@pobox.sk

ZRIAĎOVATEĽ

Názov

Obec Pozdišovce

Ján Čižmárik starosta obce

Adresa

Pozdišovce 144 07201 Pozdišovce

Kontakty

056/6472203

Podpis riaditeľa:                                         Podpis zriaďovateľa:

Mgr. Adriana Janošová                                 Ing. Ján Čižmárik


 

 


 

Záznamy o platnosti a revidovaní školského vzdelávacieho programu

 

Platnosť iŠkVP

Revidovanie iŠkVP

Zaznamenanie inovácii, zmeny, úpravy a pod.

Dátum

Dátum

 

 

 

 

03.09.2018

2.07.2018

Inovácia a úprava celého iŠkVP – schválená

 

 

v Pedagogickej rade dňa 3.9.2018

 

 

 

03.09.2018

27.8.2018

Doplnenie učebných osnov PDA, VLA v 3. a 4. ročníku.

 

 

Aktualizácia vybraných kapitol.

 

 

 

 

 

 

02.09.2019

26.8.2019

Doplnenie učebných osnov ANJ pre 1.roč.

 

 

 

 

 

 

02.09.2019

26.8.2019

Zníženie počtu hodín TEV v ŠkVP v 1.roč.

02.19.2019

26.8.2019

 

Úprava rámcového učebného plánu pre základné školy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Všeobecná charakteristika školy

1. Veľkosť školy

Základná škola v Pozdišovciach je zriadená ako neplno organizovaná základná škola s ročníkmi prvého stupňa. V škole sú zriadené tri triedy, počítačová učebňa a spoločenská miestnosť. Súčasťou školy je ŠKD. Má jedno oddelenie ŠKD. Škola sa nachádza 6 km od okresného mesta Michalovce. Je umiestnená mimo hlavnej cesty v peknom prostredí.

 

2.Charakteristika žiakov  

Väčšina žiakov školy má trvalé bydlisko v obci Pozdišovce. Školu navštevujú i žiaci, ktorí majú trvalé bydlisko mimo obce, ale v obci sa prechodne zdržiavajú, prípadne sú zverencami Detského domova v Michalovciach. Naša škola venuje veľkú pozornosť vyhľadávaniu a rozvoju nadaných a talentovaných žiakov. Žiaci sa zapájajú do rôznych vedomostných súťaží. Talentovaní žiaci reprezentujú našu školu na kultúrnych a športových podujatiach. Využívajú ponuku mimoškolskej činnosti, formou záujmových útvarov.


 

3.Charakteristika pedagogického zboru

Na škole pracujú 3 interní učitelia, všetci majú ukončené vysokoškolské vzdelanie a pedagogickú spôsobilosť a vychovávateľka ŠKD. Náboženskú výchovu externe vyučujú miestni duchovní. Na škole pracuje koordinátor pre environmentálnu výchovu, pre primárnu prevenciu, pre výchovu k manželstvu a rodičovstvu, pre finančnú gramotnosť a čitateľskú gramotnosť. Všetci pedagogickí pracovníci sa priebežne vzdelávajú. Prešli rôznymi vzdelávaniami ako napr. IKT, Etická výchova, Tvorba projektov, MZ a pod. Školenia sú väčšinou organizované MC Prešov. Venujú sa mimoškolským aktivitám, zapájajú žiakov do regionálnych súťaží.

Požiadavky na kontinuálne vzdelávanie pedagogických zamestnancov

Požiadavky na kontinuálne vzdelávanie pedagogických zamestnancov sú podrobne rozpracované v pláne kontinuálneho vzdelávania na príslušný školský rok.


 

4. Organizácia prijímacieho konania

ZŠ nemá špecifické požiadavky na prijatie žiakov, riadi sa podľa odporúčaní Pedagogicko-psychologickej poradne, rozhodnutia rodičov a podľa §60  a §61 školského zákona 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov na základe zápisu a vyplnenia dotazníka zákonných zástupcov žiaka. 

  1. Na základné vzdelávanie sa prijíma dieťa, ktoré splnilo podmienky na začatie plnenia povinnej školskej dochádzky podľa § 19 a o ktorého prijatie na základe zápisu podľa § 20 ods. 2 požiadal zákonný zástupca do spádovej školy alebo inej školy podľa výberu zákonného zástupcu. Na základné vzdelávanie možno výnimočne prijať dieťa, ktoré nedovŕšilo šiesty rok veku, a to vždy po vyjadrení príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a všeobecného lekára pre deti a dorast.

  2. Žiaci sú do školy prijímaní na základe zápisu vykonaného zákonným zástupcom žiaka. Administratívny zápis žiakov do prvého ročníka sa koná v zákonne stanovenej lehote od 1. apríla do 30.apríla.

 

5.Projekty, v ktorých je škola zapojená

Vedenie školy sa aktívne zapája a podporuje projektovú činnosť. Naša škola je dlhodobo zapojená do projektu Infovek 2. Pedagogickí zamestnanci majú bohaté skúsenosti s tvorbou a realizáciou projektov. Úspešne realizovali projekty: Moderné vzdelávanie – Profesijný a kariérový rast pedagogických zamestnancov, Elektronizácia vzdelávacieho systému regionálneho školstva, Modernizácia vzdelávacieho procesu, Vzdelávanie učiteľov základných škôl v oblasti cudzích jazykov. Všetky spomínané projekty priniesli obohatenie pedagogickej práce, väčšiu motiváciu pre žiakov a spestrenie vyučovacieho procesu. Prispeli k zlepšeniu materiálno – technického vybavenia školy.

 

Škola je zapojená aj do týchto projektov:

Projekt „ Škola podporujúca zdravie“ zameraný na výchovu žiakov k ochrane zdravia; na prevenciu civilizačných ochorení, na racionálnu výživu; starostlivosť o telesné zdravie detí a dospelých; starostlivosť o životné prostredie; starostlivosť o medziľudské vzťahy; využívanie nových informačných zdrojov vo vyučovacom procese.

 

Projekt Výchova a výučba k ľudským právam, zameraný na rešpektovanie ľudského života a ľudskej dôstojnosti každého človeka. Oblasti činnosti: formovanie osobnostných postojov ako sebapoznanie, sebauvedomovanie, zhodnotenie a pochopenie iných, prijímať rozhodnutia, počúvať, riešiť konflikt; učiť sa prezentovať vlastný názor, nápady na skvalitnenie života školy; učiť sa akceptovať integrovaných žiakov a pod. V zmysle listiny ľudských práv sa snažíme eliminovať problémy segregácie rómskych detí, vytvárame podmienky pre ich vzdelávanie v triedach s ostatnou populáciou. V zmysle Dohovoru o právach dieťaťa pedagogickí zamestnanci pravidelne monitorujú správanie žiakov a ich zmeny. V prípade oprávneného podozrenia na porušovanie ich zdravého osobnostného vývinu bezodkladne zabezpečujeme ich aktívnu ochranu a využívame účinné nástroje na predchádzanie, resp. riešenie prvých príznakov záškoláctva, agresívneho správania, šikanovania, prejavov extrémizmu a pod.

Projekt Otvorená škola – rodičia a obyvatelia z okolia školy majú prístup, do viacúčelovej miestnosti a multifunkčné ihrisko. Aktivity: spoločné popoludnia pre rodičov a detí Deň otcov, MDD, Deň otvorených dverí pre deti z MŠ a rodičov.

Projekt Prevencia obezity – žiaci sú v priebehu školského roka vedení k poznaniu nutnosti zaradenia aktívneho a pravidelného športovania a pobytu na čerstvom vzduchu do svojho životného štýlu.

Projekt Prevencia drogových závislostí – realizuje sa v rámci vyučovacích predmetov prírodoveda, prvouka, vlastiveda, výtvarná výchova, rôzne mimoškolské činnosti a triednické hodiny predchádzať nežiaducim javom ako sú záškoláctvo a šikanovanie. Na dobrej úrovni je spolupráca s CPPPaP. Aktivity: Zober loptu, nie drogy; športové súťaže; besedy; výtvarné súťaže.

Projekt Environmentálna výchova – tvorí prirodzenú súčasť každého vyučovacieho predmetu. Environmentálne vzdelávanie je zahrnuté do výučby príbuzných predmetov, v rámci voľno krúžkových aktivít, v rámci prierezovej témy a triednických aktivít.

 

Medzi hlavné ciele patrí rozvíjať u žiakov spôsobilosti, ktoré sú nevyhnutné pre každodenné konanie a postoje k životnému prostrediu; rozvíjať spoluprácu pri ochrane a tvorbe životného prostredia na miestnej, regionálnej i medzinárodnej úrovni; pochopiť sociálne a kultúrne vplyvy, ktoré determinujú ľudské hodnoty a správanie. Environmentálna výchova sa uplatňuje hlavne vo vzdelávacích oblastiach – Človek a príroda, Človek a spoločnosť, Zdravie a pohyb, Umenie a kultúra, Informačno-komunikačné technológie.

Projekt Výchova k manželstvu a rodičovstvu – realizuje sa v rámci jednotlivých vyučovacích predmetov. Ťažisko je v predmetoch etická a náboženská výchova, prvouka, prírodoveda, vlastiveda, slovenský jazyk a výtvarná výchova.Obsah výchovy sa vhodne využíva formou besied, ankiet a pohovorov aj na triednických hodinách. Zameranie – na poznávanie žiakov, upevňovanie priateľských vzťahov, vzťahov v triednom kolektíve, vzťahom medzi chlapcami a dievčatami a pod.

Projekt Záložka do knihy spája školy - cieľom celoslovenského projektu je nadviazanie kontaktov medzi slovenskými základnými školami a strednými školami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh, ktoré žiaci mohli vyrobiť ľubovoľnou technikou. Výmenu záložiek sme využili na nadviazanie vzájomnej spolupráce, kontaktov s pridelenými školami v projekte.

 

6. Spolupráca s rodičmi a inými subjektmi

S rodičmi spolupracujeme formou plenárnej schôdze na začiatku školského roka, kedy rodičov oboznámime s celoročným plánom práce školy a  organizáciou školského roka. Sme otvorenou školou a s rodičmi sa stretávame na  triednych aktívoch  minimálne 4-krát ročne a na osobných konzultáciách, ktoré si môžu rodičia dohodnúť s vyučujúcim. V ZŠ je zriadená rada školy pozostávajúca z 5 členov, ktorá zasadá 4-krát ročne. Zastúpenie v školskej rade je nasledovné: 1 zástupcovia za rodičov, 1 pedagogický zamestnanec, 1 nepedagogický zamestnanec, 2 delegovaní zástupcovia za obecný úrad. Zo zasadnutí je spísaná zápisnica, ktorá je k dispozícii k nahliadnutiu u predsedu RŠ. /M. Kobanová/.  Školská rada sa podieľa na rozvoji školy.

Spolupráca s rodičmi je na veľmi dobrej úrovni. Rodičia pomáhajú škole vo všetkých smeroch. Organizujeme spoločne rôzne akcie, ako školský výlet, Deň otcov, Otvorená hodina, rôzne vystúpenia a pod. Pravidelne spolupracujeme s miestnou organizáciou Červeného kríža a miestnou organizáciou Matice slovenskej a Zemplínskym osvetovým strediskom spoločne usporadúvame  besedy a kultúrne vystúpenia v obci. Taktiež spolupráca s Obecným úradom je na veľmi dobrej úrovni. Máme spoločné akcie aj s MŠ v Pozdišovciach. Robíme vzorové hodiny pre predškolákov, slávnostný zápis žiakov do školy, vystúpenia a športové súťaže.


 

 


 

7. Priestorové a materiálno-technické podmienky školy

  Škola má dobré priestorové a materiálno - technické podmienky. Na škole sú:

  • tri učebne, v ktorých prebieha vyučovanie,

  • jedna učebňa výpočtovej techniky s desiatimi žiackymi počítačmi, jedným učiteľským, tlačiarňou a scanerom,

- 4 interaktívne tabule s dataprojektormi a notebookmi,

  • altánok v areáli školy,

multifunkčné ihrisko

viacúčelová spoločenská miestnosť

Všetky učebne sú prepojené na internet, čo podstatne rozširuje možnosti výučby. Vybavenie školy pomôckami je postačujúce, ale je potrebné pravidelne ich dopĺňať.

Máme  1  kabinet  s  učebnými  pomôckami,  ktoré pravidelne dopĺňame,taktiež ako aj školskú knižnicu. Škola má riaditeľňu, zborovňu pre pedagogickým zamestnancov .

Každá trieda je vybavená dreveným školským nábytkom, lavicami a stoličkami. Učebne sú vybavené školskými interaktívnymi tabuľami aj veľkorozmernými magnetickými tabuľami. Areál školy tvorí školský dvor s multifunkčným ihriskom.

Škola prešla komplexnou rekonštrukciou. Všetky okná na škole sú plastové. V celej škole sú svietidlá zodpovedajúce európskym normám. Zároveň boli vymaľované všetky triedy . Vonkajšie priestory sú monitorované kamerovým systémom.


 

8. Škola ako životný priestor

Pedagógovia v spolupráci so žiakmi sa snažia svojou prácou skrášliť a spríjemniť  prostredie v triede ale aj celého interiéru školy rôznou výzdobou, nástenkami, aby sa v nej cítili čo najlepšie. Počas roka sú chodby a triedy upravované a vyzdobované k rôznym príležitostiam, významným dňom v roku a touto úpravou napomáhajú pri edukácii žiakov.

Snažíme sa budovať priateľskú atmosféru medzi žiakmi navzájom, žiakmi a pracovníkmi školy, medzi pedagógmi a rodičmi  ale aj širokou verejnosťou.


 

9.Personálne zabezpečenie

Štruktúra pedagogického personálneho zabezpečenia školy:

Vedúci pedagogický zamestnanec- riaditeľka školy

Ostatní pedagogickí zamestnanci- učitelia pre primárne vzdelávanie

Vychovávateľka školského klubu detí

Pedagogickí zamestnanci spĺňajú kvalifikačné predpoklady na výkon pedagogickej činnosti a kvalifikačné požiadavky stanovené platnou legislatívou. Preukazujú odborné a pedagogicko-psychologické spôsobilosti, ktoré využívajú pri pedagogickej komunikácii, motivácii žiakov, ich diagnostikovaní, hodnotení, pozitívnom riadení triedy a udržaní neformálnej disciplíny, pri práci so žiakmi a v spolupráci s rodičmi.


 


 

10. Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní

Priestory školy sú bezpečné a zdraviu vyhovujúce. Na začiatku školského roka sú všetci pedagogickí pracovníci aj žiaci poučení o bezpečnosti pri práci v triedach,  učebniach, v telocvični a celom areáli školy.

Počas celého školského roka sú žiaci neustále poučovaní o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci vrátanie požiarnej prevencie formou besied, násteniek a podľa možností v  rámci jednotlivých predmetov, ako aj na triednických hodinách a v rámci ŠKD. Pred odchodom na akékoľvek prázdniny počas roka sú žiaci upozorňovaní na dostatočnú bezpečnosť, zodpovedný prístup k svojmu zdraviu, ochrane zdravia ale aj k slušnému správaniu sa vo svojom okolí. Poučenie o BOZP predchádza aj každému školskému. výletu, exkurzii, ŠVP.

Raz do roka je prevádzaná kontrola bezpečnosti a ochrany zdravia a elektrického i plynového zariadenia, bleskozvodov. Podľa výsledkov revízií sú odstraňované zistené nedostatky.

 


 

 II. Charakteristika školského vzdelávacieho programu

Pedagogický princíp školy (vlastné ciele výchovy a vzdelávania)

1. Ciele výchovy a vzdelávania

Prvotným cieľom školy je naučiť žiakov učiť sa a poskytnúť im základné dostatočné všeobecné vedomosti a zručnosti vo všetkých všeobecnovzdelávacích predmetoch, z ktorých budú vychádzať pri ďalšom štúdiu na druhom stupni základnej školy. Dať šancu každému žiakovi, aby sa rozvíjal podľa svojich schopností a mal možnosť zažiť úspech.

Budeme vychádzať zo základných cieľov výchovy a vzdelávania školského zákona:

  1. získať kompetencie, a to najmä v oblasti komunikačných schopností, ústnych spôsobilostí a písomných spôsobilostí, využívania informačno-komunikačných technológií, komunikácie v štátnom jazyku, materinskom jazyku a cudzom jazyku, matematickej gramotnosti a kompetencie v oblasti technických prírodných vied a technológií, k celoživotnému učeniu, sociálne kompetencie, občianske kompetencie a kultúrne kompetencie,

  • činnosť žiakov smerovať tak, aby boli schopní kriticky a tvorivo myslieť

  • efektívne a správne komunikovať / žiak – žiak, žiak – učiteľ/

  • posilňovať úctu k rodičom a k ostatným osobám, ku kultúrnym a národným hodnotám a tradíciám štátu, ktorého je občanom, k štátnemu jazyku, k materinskému jazyku a k svojej vlastnej kultúre

  • zlepšovať čitateľské zručnosti žiakov

  • získať dostatočné zručnosti a vedomosti vo zvolených záujmových útvaroch

  • venovať sa žiakom talentovaným, rozvíjať ich schopnosti

  • podnecovať menej úspešných žiakov k lepším výkonom

  • viesť žiakov k sebahodnoteniu a sebaúcte

  • formovať tvorivý životný štýl, sociálne cítenie a hodnotové orientácie

  • vychovávať žiakov v duchu humanistických princípov

  • dosiahnuť zvýšenie gramotnosti v oblasti IKT v našej škole

  • zabezpečiť kvalitnú prípravu žiakov v cudzích jazykoch

  • rozvíjať ľudové tradície v rámci regiónu

  • v spolupráci s rodičmi vychovať zo žiakov tolerantných, ohľaduplných, pracovitých, zodpovedných a morálne vyspelých a slobodných žiakov

Zmenené ciele vzdelávania prinášajú so sebou aj zmenu metód a postupov, väčší dôraz sa kladie na socializačnú funkciu školy. Chceme, aby škola bola pre všetkých miestom pokoja a radosti, či miestom, kde sa bude prihliadať na rôznosť individuálneho tempa dieťaťa ale aj jeho zvláštnosti.

Uvedomujeme si aj dôležitú súvislosť medzi vnútornou motiváciou a motiváciou k celoživotnému vzdelávaniu. Snažíme sa ju udržať zmysluplnosťou učiva a činností, možnosťou výberu a spoluprácou.

Základom našej práce  je a naďalej aj bude partnerský vzťah k deťom, vytvorenie bezpečnej klímy ,rozvoj sociálnych a komunikačných kompetencií ako aj rozvoj vnútornej motivácie.

Školskú vzdelávací program poskytuje pestrú ponuku činností a aktivít pre deti s rôznou úrovňou ich nadania.


 

2. Zameranie školy a stupeň vzdelania

Hlavný cieľ školy – vychovať všestranne rozvinutú harmonickú osobnosť

V 1. – 4. ročníku poskytujeme vzdelávanie na primárnej podľa ISCED 1

Špecifické ciele:

1. Vychovať zdravého, fyzicky a psychicky zdatného žiaka.

2. Vychovať tolerantného, ohľaduplného a primerane sebavedomého žiaka, schopného vyjadriť a zdôvodniť svoje názory a postoje.

3. Vychovať vzdelaného žiaka, schopného komunikovať v základnej forme v jednom svetovom jazyku, kompetentného využívať počítačovú techniku.

Stanovené ciele chceme dosiahnuť vytvorením humanisticko-tvorivého prostredia v škole za aktívnej pomoci všetkých pedagogických pracovníkov. Cieľom školy je vzdelávanie vysokej kvality. Od zmeny metód vyučovania a hodnotenia žiakov očakávame humanizáciu výchovy a vzdelávania a tiež minimalizovanie nezáujmu slabšie prospievajúcich žiakov o vzdelanie.

Akú chceme školu:

  • s proporcionálne vyváženou výučbou t.j. školu, ktorá poskytuje kvalitné všeobecné vzdelávanie

  • zameranú na výučbu cudzích jazykov.

  • ktorá využíva vybavenie komunikačnými a informačnými technológiami a kvalitne preškoleného pedagogického zboru nielen k  výučbe informatiky, ale aj  k ostatným predmetom

  • rozvíjajúcu estetické cítenie žiakov a to nielen v predmetoch výtvarná a hudobná výchova, ale i v ďalších tradičných aktivitách školy

  • priateľskou, s dobrými partnerskými vzťahmi a prostredím, v ktorom sa všetci cítia dobre a bezpečne

  • tvorivú, inšpirujúcu, ktorá s použitím efektívnych metód výuky vedie žiakov k vzájomnej pomoci, tolerancii, práci v tíme

  • s vymedzenými morálnymi pravidlami a ich dodržiavaním

Stupeň vzdelania – po ukončení 4. ročníka ISCED 1


 

Hlavné priority školy

1. Poskytnúť okrem štandardnej výchovno-vzdelávacej funkcie možnosť zvýšenia jazykovej zdatnosti u všetkých žiakov školy.

2. Zlepšiť komunikatívne zručnosti žiakov školy prostredníctvom používania počítačov a internetovej siete v škole.

3. Vytvoriť zdravé školské prostredie pre žiakov, pedagógov a ostatných zamestnancov školy.

4. Vytvoriť prostredie pre zmysluplné trávenie voľného času v mimo vyučovacích hodinách prostredníctvom záujmových krúžkov.

5. V súlade s koncepciou Štátneho vzdelávacieho programu vytvoriť taký školský vzdelávací program, v ktorom dostane priestor tvorivý pedagogický kolektív a podporí stabilizáciu počtu žiakov v škole.

6. Klásť dôraz na rozvoj čitateľskej a finančnej gramotnosti žiakov. Prostredníctvom všetkých vyučovacích predmetov a aktivitami MZ, zameraných na zlepšenie čitateľských zručností žiakov.

Strategické ciele školy

Zabezpečiť jazykovú zdatnosť žiakov našej školy.

Upevniť a rozvinúť športové aktivity žiakov, podporovať činnosť viacerých druhov športov.

Rozvíjať informačno – komunikačné technológie.

Zmeniť školské prostredie – upevňovať postavenie učiteľa - žiaka – rodiča, vzájomnú interakciu

Otvorená škola - škola ako súčasť životného prostredia obyvateľov obce.


 

5. Zabezpečenie výučby pre žiakov so špeciálnymi potrebami

Škola je „otvorená“ pre všetkých žiakov, snaží sa prispôsobiť personálne a materiálne podmienky potrebám žiakov so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami v rámci možností.

Odborné personálne zabezpečenie zatiaľ je doplnené asistentom učiteľa.

Ak zákonný zástupca požiada o vyšetrenie pedagogicko-psychologickou poradňou, žiak má diagnostikovanú niektorú z porúch ŠVPU, je naďalej vzdelávaný a hodnotený na základe odporučenia odborného pracoviska a individuálneho vzdelávacieho plánu vytvoreného na podklade diagnostických záverov z vyšetrení.

Dôraz je kladený na spoluprácu všetkých zúčastnených subjektov vo výchovno-vzdelávacom procese – teda žiaka, rodičov a pedagógov, čo je základným predpokladom úspešného vzdelávania žiakov so ŠVPU.


 

6. Začlenenie prierezových tém

V jednotlivých predmetoch sa podľa konkrétneho učiva budeme venovať dôležitým prierezovým témam :

Osobnostný a sociálny rozvoj – v rámci etickej a náboženskej výchovy a v predmete slovenský jazyk a literatúra. Prelína sa celým edukačným procesom školy

Výchova k manželstvu a rodičovstvu – v predmetoch vlastiveda, prírodoveda, občianska náuka, slovenský jazyk

Environmentálna výchova- V škole separujeme odpad podľa dostupných možností. Multikultúrna a mediálna výchova – besedy, výchovné koncerty, divadlo, kino.....v predmetoch slovenský jazyk a literatúra, občianska náuka

Regionálna výchova a ľudová kultúra – v predmetoch hudobná a výtvarná výchova, ale najmä rôzne akcie v spolupráci s obcou.

Dopravná výchova- návštevy detských dopravných ihrísk, V predmetoch slovenský jazyk a literatúra a matematika.

Ochrana života a zdravia – spolupráca so strednou zdravotnou školou /prednášky, praktické ukážky prvej pomoci.../ Dvakrát do roka sa uskutočňuje účelové cvičenie v prírode

Finančná gramotnosť – prierezová téma sa prelína všetkými predmetmi, najmä v matematike.

Všetky prierezové témy sú začlenené do jednotlivých predmetov podľa obsahu a sú uvedené v učebných osnovách jednotlivých predmetov.

Odbornú zložku učiva napĺňajú tematické celky s uvedeným obsahom :

  • riešenie mimoriadnych situácií - civilná ochrana /simulácia požiaru/

  • zdravotná príprava,

  • pohyb a pobyt v prírode /účelové cvičenia/

Tvorba projektov a prezentačné zručnosti

Prierezová téma spája jednotlivé kompetencie, ktoré chceme rozvíjať u žiakov - komunikovať, argumentovať, používať informácie a pracovať s nimi, riešiť problémy, poznať sám seba a svoje schopnosti, spolupracovať v skupine, prezentovať sám seba, ale aj prácu v skupine, vytvoriť nejaký produkt. V tejto prierezovej téme je obsah zameraný na postupnosť jednotlivých krokov a metodológiu tvorby projektu, ktorú budú môcť využívať v ostatných predmetoch alebo aj v mimoškolskej činnosti pri prezentácii svojej školy. Vhodnou formou je vytvorenie školského časopisu.

Naučia sa prezentovať svoju prácu písomne aj verbálne s použitím informačných a komunikačných technológií.


 

III. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia


 

Vnútorný systém hodnotenia kvality zameriame na tri oblasti:

1. Hodnotenie žiakov

2. Hodnotenie pedagogických zamestnancov

3. Hodnotenie školy


 

  1. Hodnotenie vzdelávacích výsledkov práce žiakov

Cieľom hodnotenia vzdelávacích výsledkov žiakov v škole je poskytnúť žiakovi a jeho rodičom spätnú väzbu o tom, ako žiak zvládal danú problematiku, v čom má nedostatky, kde má rezervy a aké sú jeho pokroky. Súčasťou hodnotenia je tiež povzbudenie do ďalšej práce, návod ako postupovať pri odstraňovaní nedostatkov.

Pri hodnotení a klasifikácii výsledkov žiakov budeme vychádzať z metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu č. 22/2011. Cieľom je zhodnotiť prepojenie vedomostí so zručnosťami a spôsobilosťami. Vo všetkých predmetoch budeme klasifikovať známkou a náboženskú výchovu budeme hodnotiť slovom absolvoval – neabsolvoval. Budeme dbať na to, aby sme prostredníctvom hodnotenia nerozdeľovali žiakov na úspešných a neúspešných. Hodnotenie budeme robiť na základe určitých kritérií, prostredníctvom ktorých budeme sledovať vývoj žiaka.

Pri hodnotení učebných výsledkov žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami sa bude brať do úvahy možný vplyv zdravotného znevýhodnenia žiaka na jeho školský výkon. Budeme odlišovať hodnotenie spôsobilosti od hodnotenia správania.

Výchovno-vzdelávacie výsledky žiakov v písomnej (testovej forme) budú hodnotené podľa nasledovnej percentuálnej úspešnosti:

100 %– 90 % stupeň výborný (1) – veľmi dobrá úroveň

89 % – 75 % stupeň chválitebný (2) – dobrá úroveň

74 % – 50 % stupeň dobrý (3) – priemerná úroveň

49 % – 30 % stupeň dostatočný (4) – málo vyhovujúca úroveň

29 % - 0 % stupeň nedostatočný (5) – nevyhovujúca úroveň

 

2.Hodnotenia zamestnancov

Hodnotenie zamestnancov bude prebiehať na základe:

  • pozorovania- hospitácie

  • vzájomné hospitácie

  • rozhovoru

  • výsledkov žiakov, ktorých učiteľ vyučuje- prospech, súťaže, didaktické testy- riaditeľské testy

  • prezentácia výsledkov žiakov v škole a na verejnosti

  • prezentácia práce učiteľa na verejnosti / hodnotenie verejnosťou/

  • ďalšie vzdelávanie, učebné pomôcky, mimoškolská činnosť

  • otvorené hodiny

V súlade s pracovným poriadkom, vnútorným poriadkom a mzdovým predpisom školy pre pedagogických a hospodárskych zamestnancov boli vypracované kritéria hodnotenia práce pedagogických a nepedagogických zamestnancov školy.


 

Pedagogickí zamestnanci

1.  Trvalé a preukázateľné kvalitné výsledky v edukačnom procese.

2.  Uplatňovanie alternatívnych a iných progresívnych metód a foriem práce vo vyučovaní.

3.  Príprava a účasť na súťažiach a olympiádach v školských, obvodových, regionálnych, celoslovenských a medzinárodných kolách.

4.  Účasť na pedagogickej tvorivosti – pedagogické čítanie, tvorba učebných pomôcok, učebníc, metodickej a publikačnej činnosti, vypracovaní projektov vzdelávania, vypracovanie a overovanie testov a učebníc.

5.  Organizovanie mimo triednych a mimoškolských aktivít – výlety, exkurzie, športové podujatia, kultúrno-spoločenské podujatia, súťaží v zbere.

6.  Správcovstvo kabinetov, skladov a knižníc.

7.  Vedenie záujmových krúžkov s príslušnou evidenciou a prezentáciou.

8.  Účasť v ŠvP, športových podujatiach.

9.  Oprava písomných prác z matematiky a slovenského jazyka.

10.  Organizovanie besied a prednášok.

11.  Starostlivosť o estetickú úpravu interiéru a exteriéru školy.

12.  Vedenie MZ.

13.  Vedenie kroniky a fotodokumentácie školy.

14.  Písanie zápisníc z PK, MZ, RZ.

15.  Práca ako uvádzajúci alebo cviční učitelia.

16.  Spolupráca s materskou školou a príprava zápisu do 1. ročníka.

17.  Individuálna práca s deťmi z málo podnetného prostredia.

18.  Aktívna účasť na ďalšom vzdelávaní pedagogických pracovníkov.

19.  Koordinátorská činnosť – Škola podporujúca zdravie- školské ovocie, Infovek,

Otvorená škola, iné projekty.

20.  Pozitívne zviditeľňovanie školy na verejnosti a v médiách.


 

Prevádzkoví zamestnanci

1.  Úroveň kvality práce.

2.  Iniciatívny prístup k práci a progresívne nápady na skvalitnenie práce.

3.  Práce nad rámec pracovnej náplne vykonávané na pokyn riaditeľa školy.


 

Krátenia osobného ohodnotenia v prípade nedodržania vytýčených kritérií

1.  Opustenie pracoviska bez vedomia nadriadeného.

2.  Neospravedlnený neskorý príchod na pracovisko.

3.  Neskorý príchod na vyučovaciu hodinu a nedodržiavanie pracovnej doby.

4.  Nesplnenie mesačných a ročných úloh vyplývajúcich z plánu práce školy.

5.  Nesprávne a neskoré vyplnenie pedagogickej dokumentácie.

6.  Neskoré odovzdanie materiálov ako napríklad zápisníc, plánov, vyhodnotení,

7.  Zanedbanie povinností vyplývajúcich z pedagogického dozoru.

8.  Nedodržiavanie povinnosti vyplývajúcich z pracovného poriadku a vnútorného poriadku pre pedagogických zamestnancov.

9.  Neprimerané vystupovanie na verejnosti znevažujúce výsledky práce zamestnancov a dobré meno školy.

10.  Nezáujem o ďalšie vzdelávanie a osobný odborný rast.


 

3. Hodnotenie školy

Cieľom hodnotenia školy je, aby žiaci a ich rodičia získali dostatočné a hodnoverné informácie o tom, ako zvládajú požiadavky na ne kladené, aby aj verejnosť vedela, ako škola dosahuje ciele, ktoré sú na žiakov kladené.

Monitorujeme pravidelne:

Podmienky na vzdelanie

Spokojnosť s vedením školy a učiteľmi

Prostredie – klíma školy

Priebeh vzdelávania – vyučovací proces- metódy a formy vyučovania

Úroveň podpory žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami

Výsledky vzdelávania

Riadenie školy

Úroveň výsledkov práce školy

Kritériom pre nás je:

Spokojnosť žiakov, rodičov, učiteľov

Kvalita výsledkov

Nástroje na zisťovanie úrovne stavu školy sú:

Analýza úspešnosti žiakov na prijímacích pohovoroch na 8 – ročné gymnáziá, súťažiach, olympiádach.

SWOT analýza

Hospitácie, rozhovory a pozorovania.


 

Prílohou ŠkVP je Rámcový učebný plán ISCED 1 ZŠ Pozdišovce


 

V Pozdišovciach


 

 


 

Mgr. Adriana Janošová, riaditeľka školy


 

 

 

 

 

Rámcový učebný plán pre základné školy

s vyučovacím jazykom slovenským 2019/2020

 

 

 

Vzdelávacia oblasť

Vyučovací predmet

Primárne vzdelávanie - ročník

 

 

1.

2.

3.

4.

ŠVP

ŠkVP

ŠVP

ŠkVP

ŠVP

ŠkVP

ŠVP

ŠkVP

Jazyk a komunikácia

Slovenský jazyk a lit.

9

 

8

1

7

1

7

1

Anglický jazyk

0

1

 

 

3

0

3

0

Matematika a práca s informáciami

Matematika

4

1

4

1

4

0

4

0

Informatika

 

 

 

 

1

 

1

 

Človek a príroda

Prvouka

1

 

2

 

 

 

 

 

Prírodoveda

 

 

 

 

1

 

2

 

Človek a spoločnosť

Vlastiveda

 

 

 

 

1

 

2

 

Človek a hodnoty

Etická vých/ Nábož.v

1

 

1

 

1

 

1

 

Človek a svet práce

Pracovné vyučovanie

 

 

 

 

1

 

1

 

Umenie a kultúra

Hudobná výchova

1

 

1

 

1

 

1

 

Výtvarná výchova

2

 

2

 

1

 

1

 

Výchova umením

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdravie a pohyb

Telesná a šport. vých.

2

0

2

1

2

1

2

0

 

SPOLU

20

2

20

3

22

3

25

1

22

23

25

26

 

Poznámky :

  1. Počet týždenných vyučovacích hodín v jednotlivých ročníkoch je presne určený pre každý učebný plán. Taktiež celkový počet hodín je presne daný.

  2. Vyučovacia hodina má 45-minút v tomto rozdelení učebného plánu.

  3. Cudzí jazyk - vyučuje sa : anglický

  4. Náboženská výchova - vyučuje sa katolícke a evanjelické náboženstvo, iné vierovyznania môžu navštevovať etickú výchovu.


 

Administrácia WebĽahko | Tvorba webových stránok na WebLahko  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok